Konserwacja paneli podłogowych
Konserwacja paneli podłogowych ma za zadanie utrzymać je w świetnym stanie przez jak najdłuższy czas. Jak wiadomo panele znajdują się w takich pomieszczeniach, gdzie dzieje się naprawdę dużo. Dlatego też, nawet przy szczególnej ostrożności użytkowników, nie da się całkowicie wyeliminować uszkodzeń i zanieczyszczeń. Przekłada się to na potrzebę zapoznania się z informacjami, na temat właściwego korzystania z paneli podłogowych i podstawowych zasad ich konserwacji. Jeśli chodzi o to, co może mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na stan naszych paneli, to do popularnych zagrożeń należy piasek i małe kamyczki (rozprowadzane i przesuwane pod podeszwami obuwia ścierają panele i powodują rysy) oraz woda (pod jej wpływem panele mogą pęcznieć lub ulegać kurczeniu - każda zmiana rozmiaru powoduje problem).
Zabrudzenia paneli
Co do zabrudzeń, to na szczęście codzienne niespodzianki, można usunąć równie domowymi sposobami. I tak dla przykładu; smugi powstające po przetarciu po panelu gumową podeszwą, jak również ślady pasty do butów, a także czekoladę – usuniemy benzyną ekstrakcyjną, plam z piwa i wina (a ponadto mleka) pozbędziemy się dzięki wodzie z płynem do mycia naczyń, natomiast w pozbyciu się śladów atramentu czy ołówka, pomoże nam spirytus. Inną metodą zapobiegnięcia przed trwałymi uszkodzeniami w postaci rys, jest zabezpieczenie nóg od krzeseł i nóżek od pozostałych mebli stojących na podłodze panelowej za pomocą podkładek filcowych. Poza tym, przed wejściem do pomieszczeń warto położyć maty ochronne lub wycieraczki. Pomoże to w ochronie przed wspomnianymi wcześniej ziarenkami piasku i kamyczkami.
Regularność sprzątania
Konserwacja paneli podłogowych jest ważna, ale istotne jest również, a może nawet przede wszystkim, stałe utrzymanie porządku, poprzez regularne sprzątanie (zamiatanie i odkurzanie). Wystrzegać się jednak należy korzystania z mopów czy innych technik polegających na zmoczeniu paneli wodą. Jeśli chcemy jednak czyścić je „na mokro”, to musimy zastosować odpowiednie mleczka do drewna lub inne specjalnie przystosowanie do tego celu preparaty. Duża grupa takich środków występuje w sprzedaży w formie spryskiwaczy i sprejów.
W czym chodzić po panelach ?
Wiele zależy także od rodzaju obuwia w jakim zamierzamy korzystać z podłogi składającej się z paneli. Zaleca się przede wszystkim kapcie i pantofle o podeszwie szmacianej, czyli bardzo miękkiej i delikatniej. Nie można natomiast chodzić po takiej powierzchni w ciężkich i twardych butach. Konserwacja paneli podłogowych, jeżeli będzie przeprowadzona w sposób prawidłowy i z wykorzystaniem preparatów właściwej jakości, a dodatkowo połączona z rozsądnym użytkowaniem, powinna dać nam zamierzony cel, w związku z czym ta nasza podłoga będzie w satysfakcjonującym stanie przez wiele lat. Co najmniej przez taki okres, jaki pojawia się w ofercie gwarancyjnej. A z pewnością warto o to zadbać, bo przecież w przypadku poważniejszych zniszczeń, wymiana całej powierzchni panelowej nie należy do rzeczy łatwych ani tanich.
Panele podłogowe
Wykaz informacji
- Panele podłogowe - układanie
- Kolorystyka paneli podłogowych
- Panele podłogowe - konserwacja
- Panele podłogowe - ceny
- Grubość paneli podłogowych
- Panele podłogowe do łazienki
- Panele podłogowe do salonu
- Wymiary paneli podłogowych
- Panele podłogowe do biura
- Panele podłogowe do pokoju dziecięcego
- Panele podłogowe dobrej jakości
- Panele podłogowe do ogrzewania podłogowego
- Drewniane panele podłogowe
- Białe panele podłogowe
- Panele podłogowe do kuchni
- Panele podłogowe laminowane
- Panele podłogowe z napisami
- Panele podłogowe z połyskiem