Panele podłogowe - Prawidłowe Układanie
Układanie paneli trzeba przygotować poprzez zgromadzenie przedmiotów, które będą nam potrzebne. Oprócz oczywiście paneli, powinniśmy się zaopatrzyć także w gumowy młotek i drewniany klocek, których będziemy później razem używać, miarę (taśmę mierniczą) o długości kilku metrów, inne klocki drewniane, tym razem w kształcie klinów i ręczną piłkę do drewna lub inne urządzenie służące do cięcia.
Montażu paneli nie możemy rozpocząć od razu po ich zakupie i przewiezieniu do domu. Muszą się bowiem one zaaklimatyzować, a dokładniej wyrównać poziom swojej wilgotności do tej panującej tam, gdzie będą układane. W tym celu zaleca się pozostawienie ich w tym pomieszczeniu (bez foliowego opakowanie) na 48-72 godziny. Korzystając z tego czasu, możemy wtedy zająć się podłożem, na którym znajdą się później panele. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby było ono równe i prawidłowo wypoziomowane. Następnie trzeba zająć się izolacją od wilgoci, stosując w tym celu folię polietylenową. Zaleca się wybór takiej o grubości 0,2 mm. Można ją pominąć tylko wtedy, gdy montujemy na istniejącej już podłodze. Bezpośrednio pod panelami będzie warstwa wygłuszająca.
Zobacz jak układać panele
Jak zaczynać układanie paneli ?
Ważne jest, aby zacząć układanie paneli w taki sposób, by ustawić je prostopadle do największego okna w pomieszczeniu. Dzięki temu, że będzie to równocześnie oznaczało zgodność z kierunkiem padania promieni słonecznych, uda nam się mała sztuczka. Jej efektem będzie mniejsza widoczność łączenia paneli. Przygotowane wcześniej kliny umiejscawiamy między ścianą a pierwszym panelem, by powstała szczelina (około 1 cm), będąca przerwą dylatacyjną. Układanie rozpoczynamy od rogu pomieszczenia kładąc tam pierwszą klepkę i pamiętając, że strona z piórem musi znaleźć się przy ścianie, od której zaczęliśmy.
Kolejne etapy układania paneli
Następnie dokładamy kolejne, zakładając je z poprzednimi przez krótsze krawędzie. Aby czynność ta była wykonana w sposób precyzyjny, możemy posługiwać się drewnianym klockiem i gumowym młotkiem. Drugi rząd zaczynamy od krótszego panela niż pełny, żeby uzyskać efekt schodkowy. Ma to wpływ na wytrzymałość całej podłogi, która jest „pływająca”, a więc nie posiadająca sztywnego połączenia z bezpośrednim podłożem. Po ułożeniu drugiego rzędu w całości, wsuwamy go w poprzedni. Kolejne tworzymy analogicznie. Ostatni będzie prawdopodobnie wymagał specjalnych docięć na wymiar, jaki pozostał do naszej dyspozycji w pomieszczeniu. W tym celu korzystamy z piłki do drewna. Po skończeniu całej powierzchni, usuwamy kliny – szczeliny znikną po zamontowaniu listew przypodłogowych. I w tym momencie podłoga jest już w zasadzie gotowa do użytku!
Układanie paneli dla każdego
Układanie paneli to praca, z którą powinni bez większych problemów poradzić sobie ludzie, którzy nawet wcześniej tego nie robili. Wystarczy szczegółowo zapoznać się z poradnikami i filmikami na ten temat i mieć do tego szczere chęci. Jeśli jednak nie czujemy na siłach, to może lepiej poprosić o pomoc fachowca, bo przecież z takiej podłogi będziemy korzystać przez wiele lat.
Panele podłogowe
Wykaz informacji
- Panele podłogowe - układanie
- Kolorystyka paneli podłogowych
- Panele podłogowe - konserwacja
- Panele podłogowe - ceny
- Grubość paneli podłogowych
- Panele podłogowe do łazienki
- Panele podłogowe do salonu
- Wymiary paneli podłogowych
- Panele podłogowe do biura
- Panele podłogowe do pokoju dziecięcego
- Panele podłogowe dobrej jakości
- Panele podłogowe do ogrzewania podłogowego
- Drewniane panele podłogowe
- Białe panele podłogowe
- Panele podłogowe do kuchni
- Panele podłogowe laminowane
- Panele podłogowe z napisami
- Panele podłogowe z połyskiem