panele podłogowe
picture
reklama

Panele podłogowe - Prawidłowe Układanie

reklama

Układanie paneli trzeba przygotować poprzez zgromadzenie przedmiotów, które będą nam potrzebne. Oprócz oczywiście paneli, powinniśmy się zaopatrzyć także w gumowy młotek i drewniany klocek, których będziemy później razem używać, miarę (taśmę mierniczą) o długości kilku metrów, inne klocki drewniane, tym razem w kształcie klinów i ręczną piłkę do drewna lub inne urządzenie służące do cięcia.

Montażu paneli nie możemy rozpocząć od razu po ich zakupie i przewiezieniu do domu. Muszą się bowiem one zaaklimatyzować, a dokładniej wyrównać poziom swojej wilgotności do tej panującej tam, gdzie będą układane. W tym celu zaleca się pozostawienie ich w tym pomieszczeniu (bez foliowego opakowanie) na 48-72 godziny. Korzystając z tego czasu, możemy wtedy zająć się podłożem, na którym znajdą się później panele. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby było ono równe i prawidłowo wypoziomowane. Następnie trzeba zająć się izolacją od wilgoci, stosując w tym celu folię polietylenową. Zaleca się wybór takiej o grubości 0,2 mm. Można ją pominąć tylko wtedy, gdy montujemy na istniejącej już podłodze. Bezpośrednio pod panelami będzie warstwa wygłuszająca.

Zobacz jak układać panele

Jak zaczynać układanie paneli ?

Ważne jest, aby zacząć układanie paneli w taki sposób, by ustawić je prostopadle do największego okna w pomieszczeniu. Dzięki temu, że będzie to równocześnie oznaczało zgodność z kierunkiem padania promieni słonecznych, uda nam się mała sztuczka. Jej efektem będzie mniejsza widoczność łączenia paneli. Przygotowane wcześniej kliny umiejscawiamy między ścianą a pierwszym panelem, by powstała szczelina (około 1 cm), będąca przerwą dylatacyjną. Układanie rozpoczynamy od rogu pomieszczenia kładąc tam pierwszą klepkę i pamiętając, że strona z piórem musi znaleźć się przy ścianie, od której zaczęliśmy.Kolejne etapy układania paneli

Następnie dokładamy kolejne, zakładając je z poprzednimi przez krótsze krawędzie. Aby czynność ta była wykonana w sposób precyzyjny, możemy posługiwać się drewnianym klockiem i gumowym młotkiem. Drugi rząd zaczynamy od krótszego panela niż pełny, żeby uzyskać efekt schodkowy. Ma to wpływ na wytrzymałość całej podłogi, która jest „pływająca”, a więc nie posiadająca sztywnego połączenia z bezpośrednim podłożem. Po ułożeniu drugiego rzędu w całości, wsuwamy go w poprzedni. Kolejne tworzymy analogicznie. Ostatni będzie prawdopodobnie wymagał specjalnych docięć na wymiar, jaki pozostał do naszej dyspozycji w pomieszczeniu. W tym celu korzystamy z piłki do drewna. Po skończeniu całej powierzchni, usuwamy kliny – szczeliny znikną po zamontowaniu listew przypodłogowych. I w tym momencie podłoga jest już w zasadzie gotowa do użytku!Układanie paneli dla każdego

Układanie paneli to praca, z którą powinni bez większych problemów poradzić sobie ludzie, którzy nawet wcześniej tego nie robili. Wystarczy szczegółowo zapoznać się z poradnikami i filmikami na ten temat i mieć do tego szczere chęci. Jeśli jednak nie czujemy na siłach, to może lepiej poprosić o pomoc fachowca, bo przecież z takiej podłogi będziemy korzystać przez wiele lat.


reklama